Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Obnovitelné zdroje

Solární systémy

 
Solární systémy

Solární systémy a sluneční energie vykazují vzestupný trend. Využívání sluneční energie najde uplatnění tam, kde je velká spotřeba teplé vody, zejména rodinné domy, bytové domy, penziony, hotely nebo různá sportoviště.

Česká republika leží v oblasti, kde se dá dobře sluneční energie využít a lze zvolit solární systém jako vhodný doplňkový zdroj energie. Ročne dopadne na jeden m2 přibližně 800-1250kWh sluneční energie, z níž se dá využít efektivě 25-75%. V naší zeměpisné poloze se nejčastěji solární systémy využívají pro ohřev teplé vody na mytí, přitápění objektů a bazénů, apod.

Záleží na lokalitě a klimatických podmínkách (čím delší průměr délky slunečního svitu, tím lépe), poloze a orientaci budovy (pro maximální využití orientace na jih), sklonu střechy (pro solární kolektory sklon 40°), na typu zvolené izolace...

Jak fungují solární systémy ?

 
Solární systémy

Solární systémy jsou založeny na principu čerpadlem cirkulované teplonosné kapaliny mezi slunečním kolektorem a bojlerem. Ohřátá teplonosná kapalina ze slunečního kolektoru protéká do bojleru, kde ohřívá vodu pro následné využití. Při spotřebě teplé vody se v bojleru dorovnává hladina studenou vodou.

Celý solární systém řídí regulátor, do kterého vedou teplotní čidla z bojleru a kolektoru. V případě nízké teploty v zásobníku spustí čerpadlo a ohřátá teplonosná kapalina předá teplo vodě v bojleru. Tím samým způsobem se předchází přehřátí systému, ve kterém může teplota stoupnout až na 150°.

Tepelná čerpadla

Rozhodli jste se využít pro vytápění Vašeho objektu tepelné čerpadlo a přemýšlíte, jaký bude pro Vás nejvhodnější systém tepelného čerpadla? Jako český výrobce všech 3 typů tepelných čerpadel, tj. čerpadel země voda, vzduch voda a voda voda, jsme pro Vás připravili ekonomické a provozní srovnání tepelných čerpadel podle zdroje nízkopotenciálního tepla. Protože tepelná čerpadla voda voda nemají v ČR díky nedostatku mnoho možností využít vodu jako primární zdroj energie velké uplatnění, budeme srovnání směřovat především mezi tepelná čerpadla země voda a vzduch voda. Zde naleznete popis těchto typů čerpadel.